اطلاعات تماس

[ طراحی دکوراسیون داخلی ]

کابینت ام دی اف

MDF چیست؟

ام دی اف نوعی تخته فیبر است که جزو فرآوردههای چوبی محسوب میشود، که به روش خشک تولید میگردد.  چگالی آن بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.
اساس ترکیب MDF چوب و رزین است که تحت فشار و حرارت قرار گرفته و با افزایش استحکام، مقاومت در برابر آتش و نفوذ ناپذیری، خواص بهتری نسبت به چوب نرم خواهد داشت. همچنین قابلیت ماشین کاری بالایی نیز دارد که قبل از این تنها چوبهای سخت قابلیت کارهای مکانیکی و ماشین کاری را دارا بودند .

MDF ها به طور معمول دارای ضخامتی از ۳ تا ۴۰ میلیمتر میباشند.
ام دی اف را پس از تولید میتوان روکش نمود. روکشهای تزیینی، علاوه بر زیبایی، به دوام و کاربرد آن در محیط هایی مانند آشپزخانه کمک میکند. روکش مالمینه متداولترین نوع روکش برای ام دی اف است که در آن فرایند کاغذ نقشدار آغشته به چسب با فشار و حرارت پرِس بر روی تخته چسبانده میشود.

MDF به دلیل ساختار یکنواخت همگنی که دارد به راحتی ابزار کاری شده و تهیه پروفیل و برشکاری به راحتی و بدون اتلاف و خرابی امکانپذیر است. همچنین بواسطه داشتن سطح بسیار صاف و صیقلی قابلیت روکشکاری و رنگ شدن خوبی دارد.

در برابر رطوبت، پوسیدگی و همچنین خوردگی توسط حشرات از جمله موریانه کامال مقاوم است. طول عمر بیشتری داشته و در برابر تغییر شکل و خمیدگی و پیچش مقاوم بوده و از خاصیت ضد صدا بودن برخوردار است.
این محصول ضمن دارا بودن خواص شبیه سایر اوراق فشرده ٔ چوبی، دارای برخی خواص برتر نیز هست که باعث ارتقای بازار آن در بین سایر اوراق فشرده ٔ چوبی مانند تخته خُرده چوب(نئوپان)، تخته الیه، تخته فیبرسخت و… شده است.
درواقع، این محصول ام دی اف ابتدا به عنوان جایگزین اوراق فشرده چوبی مطرح بوده و سپس در کاربردهای جایگزینِ چوب نیز به کار رفته است. در حال حاضر، دامنه کاربردهای آن روز به روز درحال افزایش است.

 

انواع ورقهای ام دی اف

MDF نازک (Thin MDF) :

این نوع ام دی اف بطور گسترده در ساخت دیوارپوش های ام دی اف٬ پوشش های متنوع سقف٬ صنعت خودروسازی٬ طراحی و تولید تخته های منحنی٬ انواع کفپوش٬ سطح پشتی کابینت ها و کمد ها و همچنین ساخت
رویه درب های چوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

MDF ضخیم (Thick MDF)

از آنجا که این محصولات دارای ضخامت بالایی هستند گزینه مناسبی جهت ماشینکاری بوده و در ساخت رویه  های نقش دار و ساده دکوراتیو٬ ساخت سازه های چوبی و … مورد استفاده قرار می گیرند.

MDFبا فرمالدئید کم: (Formaldehyde Low)

این نوع MDF به عنوان MDF استاندارد در بازار موجود بوده و موارد استفاده آن صنعت مبلمان و دکوراسیون  داخلی و… می باشد. طبق استاندارد حداکثر انتشار فرمالدئی در آنها 9 100gr/mgمی باشد که تاثیر زیادی در کاهش خوردگی فلزات نیز خواهد داشت

 

MDF مقاوم دربرابر رطوبت(MDF.HLS–MDF.H)

همانطور که میدانید انواع مختلف فیبر بخصوص انواع با ضخامت کمتر ازmm6 ٬ در صورتی که در محیط مرطوب قرار گیرند. ابعادشان تغییر کرده و به اصطالح باد میکنند لذا جهت رفع این مشکل٬ در پروسه تولیدMDF با جایگزین کردن نوعی چسب ضدرطوبت با چسب فرمالدئیدانواع خاصی ازورق های ام دی اف تولید  می شود که دربرابر رطوبت مقاوم (حدوداتارطوبت80درصد) هستند. انواع دیگری از MDF های مقاوم در برابر  رطوبت نیز وجود دارند که عالوه بر خواص ذکر شده از استحکام مکانیکی خوبی برخوردار هستند

روکش چوب